Türkiye kişisel bakım ve kozmetik sektöründe dış ticarette yükseliyor


2016’da gösterdiği istikrarlı büyümeyi devam ettiren Türkiye kişisel bakım ve kozmetik sektörü, 2017’de dış ticaret hacmini artırdı.Ocak-Kasım 2017’de pazardaki tüm alt sektörlerde büyüme görüldü. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ihracat %1,8 oranında artarak 1,4 milyar dolara ulaşırken, ithalat %3,8 oranında artarak 923 milyon dolara ulaştı. Bu sonuçlar pazardaki payını artırmayı hedefleyen uluslararası tedarikçiler için oldukça olumlu bir gelişme.

Tedarikçiler, ülkedeki yeni alışveriş merkezleri, yükselen gelirler ve kentleşmenin yanı sıra üyelik paketleri, sosyal medya fenomenleri, mağaza içi deneyimler ve e-ticaret gibi inovatif satış ve pazarlama tekniklerinin yükselişinden de faydalandılar.

Ürün kategorilerinin dağılımı

İthalat açısından bakıldığında Türkiye’nin en popüler ürün grubu makyaj malzemeleri oldu. TÜİK’den alınan verilere göre Türkiye 2017 yılında 274 milyon dolar değerinde makyaj malzemesi ithal etti. 2016 yılıyla kıyaslandığında %12,3 oranında önemli bir artış görülüyor. En popüler ürünler ise kremler, temizleyiciler, yağlar, göz makyajı malzemeleri ve rujlar oldu. Harcanabilir gelir arttıkça iyi bilinen uluslararası makyaj markalarına olan talep de arttı ve makyaj malzemeleri için 118 milyon dolarlık bir ticaret açığı oluştu.

2017’de Türkiye’nin ithal ettiği en büyük ikinci ürün kategorisi ise şampuan ve saç bakım ürünleri oldu. Bu kategoride %13,8’lik bir artışla 176 milyon dolara ulaşıldı. Şampuan ve saç bakım ürünlerinin ihracatı ise %7 oranında artarak 142 milyon dolara ulaştı.

Üçüncü sırayı ise bez ve diğer hijyen ürünleri gibi bebek ürünleri aldı. 85 milyon dolarlık ithalatı ve 577 milyon dolarlık ihracatı olan bu alt sektör, geçtiğimiz yıl küçük bir gerileme yaşadı.

En etkileyici büyüme ise ıslak mendil, sıvı sabun ve duş jeli kategorisinde yaşandı. Bu ürünlerin ithalatı geçtiğimiz sene %38’lik bir artış göstererek 61 milyon dolara ulaştı. Pazar payının büyük kısmı yerel üreticilerin elinde olsa da uluslararası tedarikçiler giderek daha fazla pay sahibi olmaya başladı. Bu kategoride ihracat %2,8 oranında artarak 288 milyon dolara ulaştı.

Parfüm ve kolonya kategorisi de ithalat ve ihracatta %4,8’lik bir artış gösterdi.

İthal ürünler nereden geliyor?

Türkiye’nin kişisel bakım ve kozmetik ürünlerindeki en büyük 10 ticaret ortağı Fransa, Çin, İtalya, Güney Kore, Yunanistan, Hindistan, BAE, Bulgaristan, Tayvan ve Pakistan. Ticari ortakların birçoğu, Ocak-Kasım 2017’de ihracatlarını 2016’daki aynı zaman dilimine kıyasla büyük ölçüde artırdı. Bu artışlar Yunanistan için %73, Güney Kore için %40, BAE için %26, Fransa için %22 ve İtalya için %18 oranlarında gerçekleşti.
Geri