Türkiye pazarında mono brand mağazacılığın gelişimi


Güzellik sektörü, geçtiğimiz yıllarda Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında monobrand mağazalar ve tek markaya odaklı geleneksel dükkânlara ağırlık veren bir yenilenme yaşadı.

Monobrand mağazacılık metodunu kullanan Batılı giyim şirketleri uzun zamandır Türkiye pazarında yer almakta. Cesare Attolini, Beymen, Armani Jeans ve Converse (Avrupa’daki ilk monobrand mağazasını 2011’de Beyoğlu’nda açtı) bunlardan bazıları.
 
Güzellik markaları da bu küresel trendin farkında; onlar da monobrand yaklaşımını benimseyerek Türkiye’de ciddi ilgi görmeye başladılar. Kiko, Urban Decay, Lancôme, NYX ve Flormar gibi markalar İstanbul’da monobrand mağazalar açtı ve bunu Ankara ve Antalya’da da yapmayı planlıyorlar.
 
Zorlu Center ve Akasya AVM gibi lüks AVM’ler de dâhil olmak üzere birçok yeni alışveriş merkezinin açılmasıyla birlikte Türkiye, şu anda İspanya ve Rusya’dan sonra Avrupa’nın en fazla AVM’ye sahip olan ülkesi. Bu da birçok markanın monobrand mağazacılığa geçmesi için ideal bir fırsat.
 
Monobrand mağazacılığın avantajları nelerdir?
Basit bir şekilde açıklanacak olursa monobrand mağazacılık hem bir pazarlama aracı hem de bir satış etmeni. Konu, hem marka imajı ve bağlılığı oluşturmak hem de satışları artırmaktan ibaret. 
Markalar hali hazırda birçok ürünle rekabet ettiğinden artık büyük mağazalardaki kısıtlı alanlarla sınırlandırılmak istemiyorlar. Kendilerini rakiplerinden izole ederek, tüketicileri tüm alışverişlerini tek markadan yapmaya yönlendiriyorlar.
 
Bu yaklaşım aynı zamanda şirketlerin paketleme, ürün gamı ve miktarından yerleşim, ışıklandırma ve mağaza içi müşteri hizmetlerine kadar ürünlerin sunumuna dair her şeyi kontrol edebilmesini sağlıyor.
 
Deneyimi bütünüyle yaşamak
Mağaza içi deneyim, marka kimliği için giderek önemli bir hal alıyor. Güzellik markaları geleneksel mağaza kurulumlarını bir kenara bırakarak kapsamlı bir alışveriş tecrübesi sunan butiklere yöneliyorlar. Monobrand mağazacılık, snapchat ve Instagram gibi dijital mecraları etkin kullanan Y kuşağı için biçilmiş kaftan.
 
Ruj veya maskara değiştirmek, artık büyük mağazalara gidip hızlıca işlemleri halletmekten ibaret değil. Makyaj profesyonelleri, uygulamalı ürün tanıtımları, tanıtım etkinlikleri ve selfie aynaları müşterilerin ilgisini çekerek mağazada daha uzun süre kalmalarını sağlıyor. Mağazalar, sosyal medyada “görülecek bir yer” haline geliyor.
 
Monobrand mağazaların sunduğu bu interaktif yaklaşım, mağaza içinde ve sosyal medyada ürünlerin tanıtılmasını ve müşteri sadakatinin artmasını sağlıyor. Müşteriler aldıkları ürünlerin markalarına bağlanmak için sebep arıyor; monobrand mağazacılık da e-ticaretin ulaşamadığı bağlılık faktörünü sağlamış oluyor.
 
Geri