Türkiye’de erkek bakım sektörü


Erkek bakım sektörü tüm dünyada giderek daha fazla ilgi görüyor. Coherent Market Insights’a göre sektörün değeri 2016’da 54,7 milyar dolara ulaştı ve bu değerin 2017-2025 arasında %8,9’luk bir yıllık birleşik büyüme oranı göstermesi bekleniyor.Küresel erkek bakım pazarında en çok pay sahibi olan bölgeler ise sırasıyla Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik olarak görünüyor.

Türkiye de kişisel bakım endüstrisinin köklü bir alt sektörü hâline gelen erkek bakım sektörüne ayak uydurmaya başladı.

Birçok marka erkekler için yüz yıkama jeli, nemlendirici, tüy alıcı, sakal yağı, şampuan ve duş jeli gibi ürünler çıkarardılar.

Euromonitor International’a göre erkek bakım sektöründeki bu büyümenin sebebi, kişisel hijyen ve görünümüne özen gösteren şehirli çalışan erkek sayısının artması.

Bu durum cilt bakımı gibi kategorilerde de büyümeye yol açarken banyo, duş ve saç bakım ürünleri gibi unisex kişisel bakım ürünlerinin de tüketiminde artış gözlemleniyor. 2’si bir arada veya 3’ü bir arada gibi çok fonksiyonlu ürün paketleri, kolaylıkları ve fiyatları sebebiyle erkekler arasında oldukça rağbet görüyor.

Euromonitor International’a göre erkek bakım ürünlerinin 2016-2021 yılları arasında %3’lük bir sabit yıllık birleşik büyüme oranı göstermesi bekleniyor; bu oran, 2011-2016 arasında gerçekleşen orandan daha fazla.

Tüm bunlar erkek bakım ürünleri üreticileri ve tedarikçileri için oldukça olumlu göstergeler.
Geri