Türkiye'nin kozmetik ürünleri ithalatı, yılın ilk 9 ayında 719,89 milyon doları buldu


Dünyada kozmetik ve kişisel bakım sektörü her yıl %4 oranında büyüyor. 2017 yılında dünyada 500 milyar dolara ulaşan sektörün hacmi Türkiye'de 11 milyar TL'yi aştı ve ülkemizde sektörün büyüklüğünün 2018'in sonuna kadar 13 milyar TL'ye ulaşması bekleniyor.
Türkiye'nin kozmetik ürünleri ithalatı, yılın ilk 9 ayında 719,89 milyon doları buldu. Makyaj ürünleri, 225,41 milyon dolar ile sektörün en çok ithal edilen ürünü oldu. Makyaj ürünlerini sırasıyla saç ürünleri ve parfümler takip etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ocak-Haziran döneminde makyaj ve cilt bakım malzemeleri, saç ürünleri, parfüm ve deodorantlar, manikür ve pedikür malzemeleri, kremler, vücut losyonları, yağlar ve tüy dökücüler gibi kalemlerden oluşan kozmetik ürünlerinin ithalatı geçen yılın aynı dönemine oranla %16,27 artarak 269,2 milyon dolara ulaştı.

Türkiye'nin haziran sonu itibarıyla en fazla kozmetik ürünü ithal ettiği ülke 64,4 milyon dolarla Fransa oldu. Fransa’yı sırasıyla   48 milyon dolarla Almanya, 32,1 milyon dolarla Polonya, 20,3 milyon dolarla İtalya ve 15,9 milyon dolarla ABD takip etti.

Kozmetik sektöründe, 2018’in ilk 9 ayında 1.142 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleşti. TÜİK’ten alınan verilere göre bebek bezleri ve diğer hijyenik ürünler 460,94 milyon dolar ile en çok ihraç edilen ürün oldu. Bebek ürünlerini sırasıyla ıslak mendil ve diş macunları & bakım ürünleri takip etti.
 
The Humble Co Türkiye pazarına girdi
Sunrino Kozmetik, İsveç’in ağız bakım ürünleri pazarının en büyük markalarından biri olan Humble Brush ile Türkiye pazarında görücüye çıktı.
 
Kişisel bakım ürünleri kategorisinde 7 farklı ürün çeşidine sahip olan Humble Brush, Türkiye pazarına ilk olarak bambu diş fırçaları ile giriş yaptı. Yoğun ilgi sonrası kısa bir süre içerisinde diş macunları, bambu saklama kabı ve bambu kulak çubuklarını da satışa çıkaran Humble Brush, 2019 yılı içinde sakız, ağız ipi ve bambu pipetleri de ürün gamlarına ekleyeceklerini bildirdi.

The Humble Co. Kurucusu ve CEO’su Noel Abdayem, “Türkiye fırsatlarla dolu bir ülke, yatırım planlarımız uzun vadeli. Yaptığımız araştırmalara göre, Türkiye’de ağız sağlığı ve bakımı pazarı son 5 yılda %35 civarında büyüdü. Sektörün Türkiye’deki bu potansiyeli bizim için çok heyecan verici. Biz de artık Türkiye’deyiz” dedi.
Geri