20-22 Haziran, 2019

15. Uluslararası Kozmetik, Güzellik, Kuaför Fuarı
İFM – İstanbul Fuar Merkezi

Haber

07 Nisan 2016

Erkek Kozmetik Ürünlerinde Yenilikçilik ve Gereksinimler


Erkekler günümüzde giderek artan şekilde görünümlerine ciddi özen gösteriyorlar. Parfümler ve kokular hala erkeklerin en çok tercih ettikleri ürünler olmakla birlikte saç ürünleri, yaşlanma karşıtı ürünlere ve nemlendirici ürünlere yönelik talep de giderek artıyor.

Pek çok marka hali hazırda sadece erkeklere yönelik, ve erkeklere hitap eden kokulara ve paketlere sahip ürün serileri geliştirmiş durumdalar. Bu ürünler aynı zamanda erkeklerin en belirleyici unsurları olan ‘pratiklik’ ve ‘objektif’ olma yönlerine de hitap etmekte. Erkek parfümleri kadar, tıraş öncesi ve sonrası cilt bakım ürünleri ağırlıklı olarak tercih edilen ürünler olmakla birlikte klasik saç jölesinin ötesinde yeni saç ürünleri de ciddi bir pazar elde etmeye başlamış durumda. 
 
Pratiklik yönüne önem veren erkek ürünleri karakteristik olarak çok amaçlı olarak öne çıkmakta. Bunların örnekleri arasında saç, sakal ve vücut için geliştirilmiş olan 3’ü 1 arada şampuanları veya nemlendirme, ferahlık, yağlı cilt kontrol, cildi dinlendirme ve güneşe karşı koruma sağlayan 5’i 1 arada nemlendiriciler var.  

Erkek hormonları kadın hormonlarından farklı olduğu ve bunla bağlantılı olarak erkeklerde terleme derecesi ve türleri farklı olduğu için erkek cildi özel bir bakım gerektirmektedir ve bu da diğer yönlerine ilave olarak erkek cildine bazı özgün özellikler vermektedir. Bu sebeple antiemflamatuvar, iyileştirici, ferahlatıcı ve cildi dinlendirici özellikler, aşağıdaki örneklerin de gösterdiği gibi, erkek kozmetik ürünlerinde en fazla kullanılan özelliklerdir:

Alman Mayıs Papatyası Yağı: Bu yağ yumuşatıcı ve dekonjestan görevi görür ve ferahlatıcı, dinlendirici ve iyileştirici etkilere sahiptir. Aynı zamanda antiseptiktir ve cildi düzenler ve saflaştırır.
 
Küçük yapraklı ıhlamur ağacı yağı: bu özüt yumuşatıcı, iyileştirici ve nemlendirici özelliklere sahiptir
 
Nane yağı: Bu cildi uyarır, dinlendirir, ferahlatır ve antiseptik görevi görür. Vücudu ve ruhu yeniler ve canlandırır.
 
Buğday özü yağı ve Biracı Mayası Özütü ve Sodyum Hiyalüronat: Sebumu yenileyen ve nemlendiren anti-iritan özelliklere sahip çok amaçlı bir komplekstir.
 
Hint Defnesi Yaprağı Yağı: Bu yağ mantar oluşumunu önler ve kafa derisi yağ seviyesini düzenler.
 
Hidrolize Acı Bakla Proteini: Glutamin peptidleri açısından zengin olan acı bakla tohumlarının saflaştırılmış parçaları, PP vitamini (B3 vitamini), amino asitler, glutamik asitler, aspartik asitler, arjinin, lösin, serin ve çinko, bakır ve demir gibi eser elementler açısından zengin. Saç foliküllerini besler ve mitotik ve proliferatif faaliyeti uyarır ve bu sayede hücre yenilenmesini ve saç büyümesini hızlandırır. Buna ilave olarak protein sentezlemesini uyarır ve sağlıklı saç gelişimi için çok önemli olan keratin olgunlaşmasını arttırır.
Geriimg

Archive